Blog

Jakie są koszty prowadzenia fanpage’a na Facebooku?

Avatar photo Klaudia

Od dawna Facebook nie jest już tylko portalem społecznościowym, ale pełnoprawną platformą biznesową, dzięki której znacznie możemy zwiększać sprzedaż, świadomość marki oraz szereg innych czynników, wpływających na nasz sukces w sieci. W związku z tym, wielu przedsiębiorców zadaje sobie (i nam) pytanie “Ile kosztuje prowadzenie fanpage’a na Facebooku?” Oczywiście nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ale poniżej omówmy kilka najistotniejszych czynników, które mogą wpływać na cenę.

 

Z zupełnie innymi kosztami musi się liczyć firma, oferująca swoje produkty dla Klientów w całym kraju oraz ta, działająca lokalnie. Koszty planowane są również w zależności od branży. Inaczej dla firmy, która dopiero się otwiera, a także dla tej, która działa już od wielu lat. Nasuwa się więc pytanie, jakie dokładnie czynniki wpływają na końcową cenę promocji firmy w social mediach?

 

STRATEGIA

 

Opracowanie dobrej strategii jest fundamentem dla skutecznych działań w mediach społecznościowych. W zależności od branży, celów czy zasięgu oferowanych usług jest ona mniej lub bardziej skomplikowana i jednocześnie czasochłonna – nie tylko w opracowaniu, ale również w realizacji.

 

Poprzez strategię możemy rozumieć:

 • Określenie grupy docelowej
 • Ustalenie ilości publikowanych wpisów
 • Analizę rynku oraz konkurencji
 • Ustalenie wizerunku, który ma być kreowany
 • Ustalenie formatów publikowanych postów (zdjęcia, dedykowane grafiki, animacje, video)
 • Ustalenie krótko i długoterminowych celów oraz planu kampanii reklamowej
 • Stworzenie harmonogramu działań oraz pomysłów na content.

 

Strategia musi łączyć w sobie analizę dostępnych danych z zaplanowaniem takich działań, które pozwolą zrealizować cele firmy i zwiększyć jej atrakcyjność w oczach odbiorców.

 

GRUPA DOCELOWA

 

Koszt osiągnięcia efektów na Facebooku może się różnić w zależności od grupy docelowej, do której chcemy dotrzeć poprzez swoje działania. Lokalny biznes, kierujący swoją ofertę do klientów wybranej miejscowości o danych zainteresowaniach teoretycznie może szybciej zrealizować swoje cele – często za dużo mniejsze koszty reklamy. Dużo bardziej złożone zadanie ma np. sklep internetowy, który za cel obrał sobie dotarcie do klientów w całej Polsce. Jeżeli możemy założyć, że koszt dotarcia do grupy 1000 osób to x zł – cena ta będzie wzrastać wraz z liczebnością tej grupy.

 

Zdefiniowanie grupy docelowej oraz dopasowanie do niej planów reklamowych to również jeden z elementów strategii, o której pisaliśmy wyżej.

 

MATERIAŁY

 

W niektórych przypadkach, Klienci wolą dostarczać materiały (zdjęcia, animacje, video) we własnym zakresie, ponieważ posiadają swoich specjalistów w tej dziedzinie lub zwyczajnie chcą to robić samodzielnie. W takiej sytuacji koszt prowadzenia fanpage’a może być niższy. Jeśli zleca się agencji kompleksową obsługę strony na facebooku (tworzenie materiałów zdjęciowych, filmów itp.) koszt ten będzie wyższy. Warto pamiętać, że materiały powinny być jednak ze sobą spójne i kreować pożądany wizerunek firmy – często ich jakość wpływa na sukces w mediach społecznościowych.

 

Zdjęcia, wideo, animacje czy teksty są bardzo istotne podczas tworzenia strategii działań na Facebooku. Często są one sposobem na wyrażenie pomysłu na prezentowanie marki, wpływają na jej wizerunek i rozpoznawalność w ustalonej grupie docelowej, a w konsekwencji wpływają na decyzje zakupowe.

 

WIELKOŚĆ FANPAGE

 

Zarówno prowadzenie profilu o małej liczbie fanów, jak i tego z dziesiątkami tysięcy polubień ma swoje trudności. Na każdym etapie bowiem, firma ma swoje cele do zrealizowania. Równie ważne i czasochłonne jest pozyskanie nowych fanów, jak i utrzymanie ich zainteresowania w dalszym etapie. Oczywiście, w przypadku fanpage o dużej społeczności, zadań dla agencji jest nieco więcej, ponieważ do celów stawianych na początku trzeba dołożyć nowe, związane z rozwojem firmy. Tak więc również ten czynnik ma wpływ na cenę administracji kontem na Facebooku.

 

USŁUGI DODATKOWE

 

Facebook oferuje nam szereg dodatkowych możliwości takich jak np.

 • Konfiguracja chatbota
 • Konfiguracja sklepu, który ułatwia bezpośredni zakup produktu
 • Stworzenie grupy, dopasowanej do branży i gromadzącej osoby zainteresowane tematem
 • Połączenie facebooka z Instagramem

 

Wszystkie te usługi mogą wpłynąć na końcowe koszty prowadzenia fanpage’a. Nie wszystkie natomiast będą pasowały akurat do Twojego biznesu lub etapu, w którym rozwój firmy się znajduje – warto przeanalizować bieżącą sytuację, wyznaczyć cele i realizować je za pomocą narzędzi, które znajdziemy m.in. na Facebooku.

 

Podsumowując, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zadane w pierwszym akapicie tekstu i w konsekwencji uniwersalnej ceny za prowadzenie profilu biznesowego. Aby móc wycenić działania marketingowe w social mediach, potrzeba garści informacji o firmie, jej planach i dotychczasowych działaniach. Jeśli jesteś ciekawym ile mogłoby kosztować promowanie Twojej firmy na facebooku, to zapraszamy do wypełnienia niezobowiązującego formularza wyceny: https://alesocial.pl/wycena/ lub do bezpośredniego kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.