Blog

Threads – nowa aplikacja, która zastąpi Twittera?

Avatar photo Zuzanna

Już od dłuższego czasu w sieci krążyły informacje o tajemniczym projekcie od Meta. W końcu spekulacje się potwierdziły i 6 lipca swoją premierę miała aplikacja Threads, którą określa się jako konkurencja dla Twittera. Czym jest Threads i dlaczego w Polsce nie mamy do niej dostępu?

 

Threads – czemu nie ma jej w Polsce?

 

Aplikacja jest już dostępna w ponad 100 krajach, wyjątkiem są jednak kraje Unii Europejskiej, w tym Polska. Dlaczego nie mamy do niej dostępu?
Rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony prywatności danych na terenie UE uniemożliwiły wystartowanie aplikacji. Dodatkowo, nie ma informacji, kiedy i czy w ogóle Threads pojawi się u nas.

 

Konfiguracja i funkcje aplikacji Threads

 

Aplikacja dostępna jest zarówno w App Store, jak i w systemie operacyjnym Android. Logowanie do niej jest proste – wystarczy użyć swoje istniejące konto na Instagramie. Nazwa użytkownika pozostanie niezmieniona, automatycznie przeniesione zostaną także konta, które obserwujemy.

 

Główna strona aplikacji przypomina Twittera. Znaleźć tu można posty publikowane przez obserwowanych przez nas twórców oraz te, które algorytm uznał za interesujące dla nas. Posty mają ograniczenia do 500 znaków, ale dodatkowo mogą zawierać zdjęcia, filmy czy linki.

 

Jak przetestować aplikację w Polsce?

 

Przetestowanie aplikacji w Polsce jest możliwe i zrobił to między innymi Jakub Biel, który podzielił się swoimi przemyśleniami i pierwszym wrażeniem na swoim twitterowym profilu. Jak pisze, aby móc skorzystać z Threads wystarczy założyć nowe Apple ID na USA.

 

 

Dodatkowe ciekawostki o Threads

 

  • Mark Zuckerberg podzielił się informacją, że w ciągu zaledwie dwóch pierwszych godzin na platformie Threads zarejestrowało się 2 miliony osób.
  • Wszystkie konta, które użytkownik zablokował na Instagramie są też automatycznie banowane na Threads.
  • Profile użytkowników poniżej 16. roku życia (albo 18 r.ż w przypadku niektórych krajów) są automatycznie ustawiane na prywatne.
  • Linda Yaccarino – dyrektor generalna Twittera odniosła się do premiery Threads i powiedziała, że Twitter jest często naśladowany przez konkurencję, ale jego społeczność nigdy nie zostanie skopiowana.
  • Threads zdobywa użytkowników szybciej niż ChatGPT.
  • Użytkownicy Threads mogą przełączać się bezpośrednio na Instagram. Opublikowane posty na Threads można udostępnić między innymi jako story na Instagramie.
  • Aplikacja od Meta daje możliwość edytowania wpisów bez żadnych ograniczeń czy dodatkowych opłat. Dla porównania, edycja wpisów na Twitterze jest opcją dostępną jedynie dla subskrybentów Twittera Blue.

 

Threads – podsumowanie

 

Odkąd Elon Musk przejął Twittera, nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni ze zmian, jakie on wprowadza. Może się zatem okazać, że Threads stanie się bardziej przyjaznym środowiskiem dla użytkowników, którzy nie przepadają za działaniami multimiliardera.